Przyszedł mi ostatnio do głowy temat dotyczący organizacji pracy – tego jakie mamy dobre sposoby na własną motywację. Ale też, o tym co pomaga nam porządkować priorytety i terminy wykonywania zadań.  Wpadłam na to, gdy jeden z moich kolegów z pracy wspomniał jak używa aplikacji Trello, którą ja też lubię i używam prywatnie do codziennych zadań.  Następną moją myślą było jak Trello łączy się z teorią KANBAN a to wywodzi się z zapoczątkowaną przez Toyotę teorią zarządzania LEAN- czyli dokładnie to o czym chcę opowiadać i szkolę..

Często mamy różne mniejsze i większe zadania w glowie, na karteczkach, w zeszycie czy kalendarzu – ale okazuje się, że nie o wszystkich pamiętamy, niektóre przypominają się nam w najbardziej nieodpowiednich chwilach. I tak: o zakupach domowych pamiętamy będąc w pracy, a o ważnym mailu, na który mieliśmy odpowiedzieć (a może siedzi w szkicach) przypomnimy sobie będąc w sklepie. Tak działa nasz mózg – i jedyne co możemy z tym zrobić to zbierać te zadania w formie pisemnej i posiadać dobry system na ich przegładanie i wykonywanie.

W tym może nam pomóc teoria KANBAN i jej realizacja fizyczna lub wirtualna. Ale zacznijmy od początku – KANBAN – co to za nazwa i o czym teoria. Kanban oznacza w prostym tłumaczeniu kartkę papieru- wywodzi się z lat 50 (już poprzedniego stulecia) z Japonii, z obszaru zarządzania produkcją. W najprostszej wersji to tablica posiadająca 3 obszary zatytułowane dokładnie jak na obrazku powyżej:

  • do zrobienia – TO DO
  • w trakcie pracy – DOING
  • zrobione – DONE

Taka tablica – fizyczna lub wirtualna- pomaga zarządzić najważniejszymi zadaniami i przypomina nam o tym co jest do zrobienia. Element przenoszenia zadań do pozycji wykonane jest odpowiednikiem wykreślania wykonanych zadań z listy; ale posiada też wzmocnienie przekazu przez obraz. Pokazuje nam liczbę zadań domknietych w ciągu dnia, tygodnia miesiąca i zachęca do ich szybszej realizacji. Poziom szczegółowowści tablicy zależy od potrzeb jej użytkownika lub zespołu oraz oczywiście złożoności zadań, które są na tej tablicy umieszczane.

Proponuję spróbować z zadaniami z pracy lub domowymi. Można też stworzyć sobie kilka takich tablic – gdy np prowadzimy duży projekt tablica może być podzielona na poszczególnych członków zespołu projektowego i pokazywać ich postęp; a nawet domowe sprawy da się podzielić na kilka tablic – np:

  • tablica dla wyprawy życia
  • projekt zakup mieszkania
  • projekt spotkanie klasowe po latach

Moim zdaniem tablica KANBAN jest prosta w realizacji i wzmacnia nasze poczucie satysfakcji z wykonania pracy.

Dla tych, którzy lubią i stosują rózne aplikacje polecam  Trello – bardzo prosta w użyciu, ale bardzo dobrze spełnia swoje zadanie – zainstalujcie na telefonie i sprawdzcie 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KANBAN w teorii i praktyce
Tagi:    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *